Członek rzeczywisty Polskiego Związku Motorowego od 1958 roku.

Gala Jubileuszowa 60-lecia Automobilklubu Radomskiego – 12.10.2018

Gala Jubileuszowa 60-lecia Automobilklubu Radomskiego – 12.10.2018

Automobilklub Radomski w roku bieżącym obchodzi Jubileusz 60-lecia istnienia.
Z tej okazji Władze Klubu przygotowały specjalną Galę Jubileuszową, która odbyła się w dniu 12 października w Sali Koncertowej radomskiego Urzędu Miejskiego.
Jubileusz był okazją do wyróżnienia wielu osób i instytucji medalami, odznaczeniami, dyplomami, pucharami, takimi jak: 

 • Medale Pamiątkowe “PRO MASOVIA” i Dyplomy Uznania przyznane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego – 21
 • Medale Prezydenta Miasta Radomia – 6
 • Medale “Zasłużony dla Powiatu Radomskiego” – 3
 • „Medal za Zasługi dla Pożarnictwa” – 6
 • Odznaki i Dyplomy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – 10
 • Odznaki Honorowe Polskiego Związku Motorowego – 23
 • Odznaki Honorowe AR – 15
 • Puchary za osiągnięcia i reprezentowanie barw Automobilklubu Radomskiego w sportach motorowych – 31
 • Puchary za wieloletnią działalność społeczną i zawodową na rzecz Automobilklubu Radomskiego – 35
 • Puchary za wsparcie i pomoc przy realizacji zadań statutowych Automobilklubu Radomskiego – 16
 • Statuetki z podziękowaniem za życzliwość i współpracę przy realizacji zadań statutowych Automobilklubu Radomskiego – 14
 • Statuetki pamiątkowe Jubileuszu 60-lecia Automobilklubu Radomskiego – 53

Piątkowa Gala była nie tylko okazją do nagradzania, ale również przypomnienia historii Klubu oraz zaprezentowania sukcesów na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Swoją obecnością galę uświetnili m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Motorowego, czy przedstawiciele władz samorządowych.
Całe wydarzenie było też okazją do wspólnego spotkania pracowników, którzy na przestrzeni 60 lat tworzyli załogę Automobilklubu Radomskiego.
Jednym z gości był były prezes Automobilklubu Radomskiego, Janusz Głąbiński, który był głównym inicjatorem budowy toru kartingowego w Radomiu. Tak wspomina on tamte czasy: „Robiliśmy to dla załogi firmy, w której pracowałem, dla dzieci. Poza tym bezpieczeństwo w ruchu było moim celem, przede wszystkim jego rozpowszechnianie. Sukces osiągnęliśmy i trzeba się cieszyć, że do dnia dzisiejszego istnieje i to cieszy”.
„Sądzę, że współczesna grupa ludzi, którą od kilku lat mam przyjemność kierować jest grupą równie wspaniałą, jak nasi poprzednicy. Jesteśmy dumni z tego co robimy” – te słowa wypowiedział Aleksander Gajewski, Prezes Zarządu Automobilklubu Radomskiego.
„Samorząd województwa mazowieckiego wspiera organizacyjnie, ale też merytorycznie i finansowo takie przedsięwzięcia. Automobilklub należy do wiodących twórczych organizacji pozarządowych, które mają poziom profesjonalny i przywiązują właściwą wagę do kształtowania właściwych nawyków poprawy bezpieczeństwa drogowego i kultury motoryzacji. Poprzez swoje imprezy ma również osiągnięcia” – tak skomentował działalność Klubu Zbigniew Gołąbek, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego .
„Polski Związek Motorowy opiera się właśnie na takiej aktywności. My jesteśmy organizacją, stowarzyszeniem klubów, które aktywnie działają sportowo. Sport to nie tylko aspekt zdobywania laurów, ale to też wychowywanie młodzieży i bezpieczeństwo” – poinformował Jacek Bujański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Motocyklowego Polskiego Związku Motorowego.

Wiele tytułów mistrzów Polski i medali w sportach motorowych: karting, motocykle, samochody zdobyli na przestrzeni tych lat zawodnicy reprezentujący barwy AK Radomskiego.

Nazwiska medalistów mistrzostw Polski reprezentujących Automobilklub Świętokrzyski, którego w roku 1991 nazwa została zmieniona w Automobilklub Radomski, można wymieniać  dziesiątki. Najwięcej jest ich w kartingu i nie ma w tym nic dziwnego, bo ta dyscyplina była, i jest, głównym kierunkiem działalności statutowej Klubu. Najlepsi zawodnicy tej dyscypliny to: Ludwik Glib, Bogdan Prokop, Józef Kiełbania (później startował w sportach samochodowych), Zdzisław Bal, Zbigniew Szwede, Sławomir Knieć, Mirosław Raczyłło, Piotr Stani, Marcin Wójcik, Jakub Kupidura, Jakub Wysocki, Maciej Kluziński, Aleksander Zawada (startuje obecnie w rajdach samochodowych).

Ciekawostką może być również to, że na radomskim torze kartingowym startował m.in. Robert Kubica, jedyny Polak startujący później w Formule I. Było to w latach 1995-97.

W sporcie samochodowym największe sukcesy odniósł Józef Kiełbania. Nie można zapomnieć jednak m.in. o Piotrze Lenartowiczu, Macieju Kluzińskim, Jakubie Wysockim i Mariuszu Nowocieniu,  a także o Magdalenie Wilk.

Przez kilkadziesiąt lat Automobilklub Radomski wychował rzeszę zawodników odnoszących sukcesy na arenie krajowej i zagranicznej.

Uświetnieniem całego wydarzenia były występy artystyczne. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali się przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu, a gwiazdą wieczoru był koncert Szymona Wydry.
Po części oficjalnej był oczywiście jubileuszowy tort.

Podziękowania za pomoc i wsparcie w organizacji Gali Jubileuszowej składamy:
– Marszałkowi Województwa Mazowieckiego
– Prezydentowi Miasta Radomia
– Staroście Powiatu Radomskiego
– Prezesowi Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego
– Prezesowi Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Warszawie
– Wodociągom Miejskim w Radomiu Sp. z o.o.
– Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Radomiu Sp. z o.o.
– FOGIEL&FOGIEL
– PPUH RADKOM SP. Z O.O.
– PHU AUTO SKODA
– TIM BUD S.C.
– GAMED S.C.
– ENIGMA AGENCJA OCHRONY
– MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNIKACJI W RADOMIU SP. Z O.O.
– PHU TECHPOL
– MEGATERM

Działaczom i pracownikom Klubu składamy serdeczne podziękowania za udział w przygotowaniach i przeprowadzeniu Gali.

Poniżej podajemy linki do relacji medialnych z imprezy:

ZebrraTV

Gość Niedzielny

Radom Moto

Radio Plus