Członek rzeczywisty Polskiego Związku Motorowego od 1958 roku.

Sezon wakacyjny trwa – pamiętaj o bezpieczeństwie podczas jazdy

Sezon wakacyjny trwa – pamiętaj o bezpieczeństwie podczas jazdy

Ilość samochodów na drogach w Polsce z roku na rok wzrasta. Każdy kierowca poruszający się po drogach ma nawyki, które nie zawsze są zgodne z potrzebami innych użytkowników ruchu drogowego. Okres wakacyjny, ale i każdy zwykły dzień zapisuje na swoich kartach kilkaset kolizji i wypadków, których każdy z kierowców chce uniknąć
i bezpiecznie dojechać do obranego celu.

Zanim wyruszysz w drogę upewnij się czy samochód jest w odpowiednim stanie technicznym, jeżeli nie jesteś w stanie zrobić tego sam poproś o pomoc swojego mechanika samochodowego lub podjedź na ulubioną Stację Kontroli Pojazdów i zakup usługę międzyokresowego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu.

Jeżeli uważasz, że sobie poradzisz skontroluj koniecznie:

 1. Poziom oleju,
 2. Ciśnienie w kołach,
 3. Stan opon – czy nie ma uszkodzeń, wysokość bieżnika,
 4. Światła i ich poziom ustawienie – w Polsce jazda z włączonymi światłami jest obowiązkowa przez całą dobę,
 5. Ważność dokumentów – zgodnie z prawem nie musisz mieć ze sobą prawa jazdy ani dowodu rejestracyjnego, ale warto te dokumenty zabrać ze sobą w podróż.

Pamiętaj, abyś Ty i Twoi pasażerowie byli zabezpieczeni podczas jazdy – koniecznie muszą mieć zapięte pasy!

Ta zasada nie dotyczy:

 1. Osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,
 2. Kobiety w widocznej ciąży,
 3. Osoby chorej przewożonej na wózku inwalidzkim.

Zgodnie z taryfikatorem kierowca za brak zapiętych pasów otrzyma mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Jeżeli pasażer nie będzie miał zapiętych pasów mandat w wysokości 100 zł otrzymuje pasażer i kierowca, który dodatkowo dostanie 4 punkty karne.

Pamiętaj o najmłodszych! Jeżeli w podróż zabierasz dziecko, musisz go przewodzić
w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym.

Dziecko jest zwolnione z przewożenia go w foteliku bądź innym urządzeniu podtrzymującym w sytuacjach gdy:

 1. Ma mniej niż 150 cm wzrostu lecz nie więcej niż 135 cm i ze względu na masę ciała
  i wzrost nie możliwe jest zapewnienie przewożenia go w urządzeniu podtrzymującym,
 2. lekarz wystawi zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bądź urządzeniu podtrzymującym,
 3. Przewozimy 3 dzieci na tylnym siedzeniu i nie mamy możliwości zainstalowania 3 fotelików – w takim wypadku dziecko, które ma co najmniej 3 lata, może siedzieć na środku w zapiętych pasach.

Zgodnie z taryfikatorem za nie przewożenie dziecka w foteliku, bądź jest w nim ale tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera (chyba, że została odłączona) dostaniemy mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

Kiedy już wyruszysz bądź uważny na trasie. Jadąc zwracaj uwagę na znaki, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, bądź skoncentrowany i stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

Nie utrudniaj życia innym uczestnikom ruchu drogowego:

 1. miej pod kontrolą licznik – pamiętaj o zmianach w przepisach ruchu drogowego odnośnie poruszania się w terenie zabudowanym oraz w nocy,
 2. stosuj jazdę na suwak tam gdzie jeden z pasów zanika,
 3. nie nadużywaj lewego pasa – on służy do wyprzedzania – za jazdę lewym pasem dłuższy czas grozi mandat 500 zł i 2 punkty karne.
 4. Zjeżdżając z ronda oraz wykonując każdy manewr skrętu sygnalizuj to włączając kierunkowskaz,
 5. Uważaj na pojazdy uprzywilejowane – taki pojazd wysyła niebieskie światłą błyskowe oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie wraz z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. W przypadku kolumn pierwszy i ostatni samochód musi być oznaczony czerwonym światłem błyskowym,
 6. Patrz w lusterka, motocykle są wszędzie – w korku staraj się zachować odstęp dzięki, któremu motocyklista swobodnie przejedzie,
 7. Słuchaj radia tak, abyś słyszał dźwięki dochodzące z drogi – nie używaj słuchawek, które w znacznym stopniu ograniczają dochodzenie dźwięków z drogi.

Kontrole na drodze, sezon wakacyjny to okres wzmożonych kontroli.

Pamiętaj, że policjant w mundurze ma prawo zatrzymać Cię wszędzie i o każdej porze – zatrzymując Cię powinien dać znać tarczą bądź lizakiem lub ręką. Kiedy widoczność będzie słabsza latarką z czerwonym światłem lub świetlistą tarczą odblaskową lub tarczą świetlistą w kolorze czerwonym. Policjant również może użyć urządzeń nagłaśniających. Pamiętaj, że zatrzymując się do kontroli zrób to w miejscu niestwarzającym zagrożenia.

Policjant nieumundurowany, może zatrzymać Cię tylko w obszarze zabudowanym wyłączenie używając do tego „lizaka” lub latarki.

Kiedy masz stłuczkę, a Ty lub sprawca nie posiadacie numeru ubezpieczenia OC, korzystając z telefonu komórkowego, wejdź na stronę internetową www.ufg.pl i „sprawdź OC pojazdu” po numerze VIN.