Członek rzeczywisty Polskiego Związku Motorowego od 1958 roku.

Supermoto, a cóż to jest?

Supermoto, a cóż to jest?

Supermoto jest to rodzaj sportu motocyklowego łączący cechy wyścigów motocrossowych i drogowych, odbywających się na obu rodzajach nawierzchni na dostosowanych w tych celach torach motocyklowych i kartingowych. Jest to również nazwa klasy motocykli szosowych opartych na konstrukcji motocykli terenowych.

W Europie przyjęło się około roku 1985, pod nazwą Supermotard. Dokładnie Supermoto objawiło się we Francji i po dzień dzisiejszy jest zagorzale tam uprawiane. Tam też zapoczątkowano budowanie specjalnych torów: z częścią asfaltową, płaską, żużlową i offroadową. Z reguły prawidłowy tor SM składa się z 70-80% powierzchni asfaltowej i 20-30% offroadowej.

W Polsce odbywają się wyścigi organizowane przez Polski Związek Motorowy. Zawody są bardzo widowiskowe. Widowiskowość tego sportu leży w spektakularnych, zapierających dech driftach i mrożących krew w żyłach manewrach wyprzedzania. Technika jazdy sprawia wrażenie, jakby prawa fizyki tu nie działały. Temu wszystkiemu towarzyszą, jak w każdym sporcie ekstremalnym, kraksy, choć obrażenia po upadkach są zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku wyścigów ulicznych czy motocrossu.

Motocykl

Pierwotne pochodzenie motocykla Supermoto znajduje swoje korzenie w motocrossie. Maszyny stosowane do Supermoto są jedno lub rzadziej dwu cylindrowe, głównie o pojemności 125- 700ccm.

Wyścigi

Wyścigi w ramach zawodów odbywają się z reguły na niewielkich, specjalnie do tego celu przygotowanych torach. Poza nielicznymi krajami (Włochy, Francja, Węgry, Szwajcaria, Austria i Niemcy), w których Supermoto od wielu lat cieszy się ogromną popularnością, nie ma specjalnie zbudowanych torów. Biegi więc odbywają się na wszelkiego rodzaju terenach, placach parkingowych, pasach lotniskowych, torach kartingowych, itp.
Trasa takiego toru składa się z kompleksu wielu trudnych technicznie prostych, półprostych i zakrętów, gdzie umiejętności motocyklisty i możliwości jego maszyny są na wszelkie sposoby doprowadzane do fizycznych i technicznych granic. Ciągle rosnąca popularność tej dyscypliny spowodowała powstanie wielu klas, w których zawodnicy mogą się mierzyć.

Wyposażenie kierowcy SM

Jak w każdym sporcie, wyposażenie ma przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo. Mimo, że Supermoto wywodzi się z motocrossu, niestety crossowe spodnie czy bluza nie zdają tu egzaminu. Tekstylna odzież nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego zabezpieczenia przy poruszaniu się po różnych nawierzchniach, przy zawrotnej prędkości. Najlepszym rozwiązaniem jest tu skórzany strój jednoczęściowy. Różni się on jednak od swojego pierwotnego wzorca (superbike) . Pozwala na większą swobodę ruchu, wykonany jest z odpowiedniego tworzywa, by zapewnić dobre chłodzenie (w Superbike zawodnik nie wykonuje aż tak intensywnej pracy ciałem). Pozostałością crossową są kask i buty. Do tych drugich doszły tylko podkowy. Ze względu na technikę jazdy buty są szczególnie narażone na ścieranie, stad niektórzy producenci wprowadzili do swej oferty specjalne obuwie do Supermoto z wymiennymi podeszwami.

Supermoto w Automobilklubie Radomskim

Na przestrzeni ostatnich 20- lat Automobilklub Radomski był wielokrotnie organizatorem rund Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Supermoto. W tym okresie nasze barwy w Supermoto reprezentowało wielu utytułowanych zawodników, m.in. takich jak: Bartek Ptak, Marcin Tynowski, Remek Rutka, Przemek Rutka, Sebastian Szcześniak, Janusz Ziętek, Albert Idzik, Rafał Perkowski, Tomasz Bramson, Paweł Matuszewski, Łukasz Grzesik, Andrzej Kamiński, Agata Salamon, Marzena Chrostek, Rafał Chlimończyk, Piotr Salamon, Dariusz Rosik, Michał Frąszczak, Grzegorz Manias, Kacper Gajos, Łukasz Hepner, Damian Krupa, Mikołaj Pryliński, i wielu innych.
Dzięki naszym zawodnikom, ich pasji, zaangażowaniu, determinacji w dążeniu do celu, godzinom treningów okupionych nie jeden raz kontuzjami Automobilklub Radomski wielokrotnie w Klasyfikacji Klubowej zajmował czołowe miejsca.

W roku bieżącym, po rocznej przerwie – spowodowanej obostrzeniami związanymi z Covid, w dniu 26.09.2021 będziemy organizatorem VII Rundy Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Supermoto.
Nasze barwy w tych zawodach reprezentował będzie m.in. Rafał Perkowski „Franz”. Rafał startuje w motocyklach od 2010 roku, w tym czasie wielokrotnie „stawał na pudle”. Mamy nadzieję, ze tym razem też tak będzie 🙂

Zapraszamy Państwa serdecznie na nasz tor w najbliższą niedzielę. Nie będziecie się na pewno nudzić 🙂 Trzymajcie kciuki za Franza 🙂