„Bądź wolny od używek i bezpieczny”
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.
Zadanie objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Celem projektu jest ograniczenie szkód związanych z problemami uzależnień w województwie mazowieckim oraz ograniczenie rozpowszechniania zjawiska używania substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, „dopalacze”, itp.) poprzez uświadomienie potencjalnym użytkownikom ich szkodliwości i konsekwencji związanych z ich zażywaniem.
Działania związane z projektem mają również na celu ograniczenie zjawiska nietrzeźwości w ruchu drogowym.
Program ten będzie miał charakter otwarty – bezpłatny udział i korzystanie ze wszystkich zaplanowanych spotkań, konkursów, testów, pogadanek, prelekcji, pokazów, szkoleń, jazd konkursowych, rekreacyjnych, szkoleniowych i sprawnościowych.
I etap Programu obejmuje przeprowadzenie w miesiącu maj 2024 r. konkursu plastycznego w szkołach o tematyce związanej z profilaktyką uzależnień i promocją zdrowego stylu życia bez alkoholu, narkotyków, „dopalaczy” i innych środków psychoaktywnych pod hasłem: „Bądź wolny od używek i bezpieczny”.
II etap Programu to przeprowadzenie w dniu 6 czerwca 2024 (czwartek) w godzinach 10.00 – 17.00 na terenie Automobilklubu Radomskiego wydarzenia profilaktycznego dla uczestników pierwszego etapu, ich rodzin, znajomych, nauczycieli.
W ramach tego wydarzenia planujemy przeprowadzić:
- Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z I etapu połączone z wystawą prac konkursowych – z podziałem na trzy grupy wiekowe – wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu.
- Test pisemny z wiedzy o tematyce uzależnień oraz przepisach ruchu drogowego – dla reprezentantów szkół przez nie wyznaczonych – każda szkoła może zgłosić 4 osoby – rozstrzygnięcie konkurencji – wręczenie nagród zwycięzcom.
- Pogadanki z ekspertem – psychologiem na temat wpływu alkoholu i środków odurzających na prowadzenie pojazdów i na zdrowie.
- Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym możliwość ćwiczeń z zakresu ratownictwa drogowego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pogadanki o wpływie alkoholu i środków odurzających na sprawność psychofizyczną kierującego pojazdem – zajęcia te prowadzone będą przez ratownika medycznego.
- Pogadanki profilaktyczne, projekcje filmów i prezentacje multimedialne dotyczące trzeźwości na drogach, przepisów prawa o ruchu drogowym, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego oraz przyczyn wypadków – pogadanki te poprowadzi aktywny funkcjonariusz Policji.
- Prezentację Policji, w tym: rowerowy tor przeszkód.
- Prezentację Straży Miejskiej.
- Prezentację Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu.
- Jazdy sprawnościowe samochodem w alkogoglach – symulacja jazdy pod wpływem alkoholu, umożliwienie uczestnikom sprawdzenia w bezpieczny sposób, jak wpływa spożycie alkoholu na zdolności psychoruchowe – jazdy przeznaczone dla osób posiadających prawo jazdy (w tym opiekunowie, rodziny dzieci i młodzieży).
- Zajęcia w alkogoglach dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych nieposiadających prawo jazdy – ustawiony zostanie tor przeszkód z pachołków, które zainteresowane osoby będą mogły pokonać, przybliży im to jak zmienia się percepcja ruchowa pod wpływem alkoholu.
- Jazdy sprawnościowo – szkoleniowe samochodem wyposażonym w troleje – symulacja poślizgu kontrolowanego – umożliwienie uczestnikom sprawdzenia posiadanych umiejętności z zakresu techniki jazdy – wychodzenia z poślizgu – jazdy przeznaczone dla osób posiadających prawo jazdy (w tym opiekunowie, rodziny dzieci i młodzieży).
- Jazdy sprawnościowo – szkoleniowe samochodem z talerzem Stewarda – umożliwienie uczestnikom sprawdzenia posiadanych umiejętności z zakresu techniki jazdy – płynność jazdy – jazdy przeznaczone dla osób posiadających prawo jazdy (w tym opiekunowie, rodziny dzieci i młodzieży).
- Jazdy na gokartach – popularyzacja sportu kartingowego, politechnizacja. Gokarty w ilości 6 sztuk dostępne będą dla beneficjentów w godzinach wydarzenia profilaktycznego (10.00 – 17.00).
- Liczne konkursy z nagrodami dla zwycięzców o tematyce: problem uzależnień, z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, motoryzacyjnej, itp.
- Konkurs plastyczny – kredą po asfalcie – dla najmłodszych uczestników wydarzenia profilaktycznego.
- Konkurs plastyczny o tematyce związanej z profilaktyką uzależnień.
Laureaci konkursu plastycznego z podziałem na 3 grupy wiekowe wyłonieni przez powołane przez nas jury – 9 osób – otrzymają nagrody.
Laureaci testu pisemnego z wiedzy o tematyce uzależnień oraz przepisach ruchu drogowego wyłonieni przez powołane przez nas jury – 3 osoby otrzymają nagrody.
Uczestnicy konkursów przeprowadzonych w poszczególnych blokach programu II etapu otrzymywać będą nagrody.
#Mazowszepomaga, #MCPSpomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka, #MCPS, #porozumieniedlatrzeźwości